Ми працюємо
по всій Україні
Задайте питання прямо нам:
Telegram
ООО "ИНТЕЛ ИНЖЕНИРИНГ"
Статті
Net billing замість зеленого тарифу. Які зміни очікують на сонячну енергетику у 2023 році?

Net billing замість зеленого тарифу. Які зміни очікують на сонячну енергетику у 2023 році?

Друзі, сьогодні ми хочемо розказати про нові правила гри на ринку сонячної енергетики, які будуть запроваджені з початку 2023 року. Вони будуть застосовані виключно до нових електростанцій, введених в експлуатацію з початку 2023 року. Для всіх домашніх сонячних електростанцій, які на сьогодні мають підписаний договір на «зелений тариф», або встигнуть укласти його до кінця 2022 року все залишиться так, як було. Умови зеленого тарифу діятимуть для вас до кінця 2029 року. Поїхали 🙂

Місяць тому Міненерго опублікувало проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії генеруючими установками споживачів“. Усім, хто планує встановити сонячну електростанції вдома чи на підприємстві настійливо рекомендуємо ознайомитися з текстом проекту закону. В експертному середовищі панує думка, що закон буде прийнято без особливих змін.

Ми проаналізували текст проекту закону а також супровідних інформаційно-аналітичних матеріалів і звертаємо вашу увагу на основні положення нововведень.

Зелений тариф для нових абонентів відміняють

В пояснювальній записці до проекту договору наводиться аргумент, що стрімкий ріст кількості домашніх сонячних електростанцій, що працюють за умовами зеленого тарифу, призводить до постійного зростання частки плати за передачу електроенергії, яку сплачують комерційні споживачі. Адже саме на оператора системи передачі електроенергії покладено обов’язки з фінансування розвитку генерації з альтернативних джерел енергії.

Простіше кажучи, “Укренерго” як оператор системи передачі фінансує “Гарантованого покупця” на суму його зобов’язань перед домогосподарствами по зеленому тарифу. Ці кошти, в свою чергу “Укренерго” закладає в тариф на передачу. При цьому населення купує електроенергію по фіксованій ціні так званого ПСО, яка взагалі є суттєво нижча за ринкову. А тягар розвитку малої сонячної енергетики лягає на комерційних споживачів (підприємства України) у вигляді частки плати за передачу.

Для прикладу, на вересень 2022р для абонентів підключених до мереж АТ “Сумиобленерго” ця плата складає 34,5 коп./кВт. без ПДВ.

З метою недопущення подальшого зростання перехресного субсидіювання одних споживачів (власників домашніх СЕС) за рахунок інших (комерційні споживачі) урядовці пропонують зупинити збільшення кількості домашніх сонячних електростанцій, що працюють за “зеленим” тарифом. Також в провину домашнім СЕС ставиться те, що п’ята частина всіх домогосподарств, де встановлено такі станції має дуже мале власне споживання. А отже власники таких СЕС націлені на отримання максимального прибутку від продажу електроенергії державі.

А як ще це мало власне бути? З самого початку закон про альтернативні джерела енергії було прописано так, що “зелений” тариф був привабливим об’єктом інвестицій для приватного капіталу. При цьому інвестор за власні кошти будує собі бізнес з дохідністю 25% річних у Євро і при цьому платить з нього 18% податків у місцевий бюджет.

Чому “Net billing”, а не “Net metering”

В пояснювальній записці приводиться стислий аналіз двох схожих механізмів стимуляції розвитку альтернативних джерел енергії:

  • NET METERING – “чисте вимірювання”. Облік виробленої в мережу електроенергії проводиться у кіловатах, і на рахунку абонента накопичуються одиниці енергії – кіловати. У ті місяці, коли споживання перевищує генерацію, ці одиниці енергії списуються з рахунку абонента;
  • NET BILLING – “чистий продаж”. Облік виробленої в мережу електроенергії проводиться у кіловатах, але зарахування на рахунок абонента проводиться у грошовому еквіваленті по певній ціні купівлі електроенергії у абонента. У ті місяці, коли споживання перевищує генерацію, з цього рахунку списуються грошові кошти абонента по певній ціні продажу електроенергії абоненту. 

Урядовці зазначають, що Координаційна група при Енергетичному Співтоваристві ECDSO-E не рекомендує використовувати механізм “Net metering” оскільки при цьому не враховуються сезонні зміни вартості електроенергії а загальна енергетична система використовується абонентами як безкоштовне сховище для зберігання електроенергії. Тому ініціативною групою прийнято рішення запровадити саме систему “Net billing”. 

Слід зазначити що для двох різних груп споживачів (населення і бізнес) схема купівлі-продажу виробленої електроенергії буде діяти по різному. Вартість викупу в них і продажу їм електроенергії буде різною.

Net billing для приватних домогосподарств буде по факту Net metering

Проект закону вказує, що вартість, по якій ПУП (постачальник універсальних послуг) буде викуповувати електроенергію у приватних домогосподарств дорівнює вартості електроенергії на відповідну годину доби на ринку “на добу наперед“, але не більше максимальної ціни на електричну енергію для побутових споживачів, що встановлена рішенням Кабінету Міністрів України згідно з статтею 62
Закону України «Про ринок електричної енергії». 

А тепер увага! Ціна на РДН коливається в межах від 2 до 4 грн./кВт*год., а населення, як відомо має ціну електроенергії 1,68 грн./кВт*год. За таких умов можна стверджувати, що механізм Net billing для приватних домогосподарств працюватиме по факту як Net metering. Тобто маючи з самого початку пільгову ціну на електроенергію, населення буде продавати ПУПам цю електроенергію по такій же заниженій вартості, а в зимовий період року, по цій же вартості викуповуватиме для своїх потреб. Саме використовуючи енергетичну систему країни як безкоштовне сховище електроенергії, чого так хотіли уникнути урядовці 🙂

Net billing для підприємств. Як продати надлишки генерації сонячної електростанції?

Проект закону передбачає можливість продажу надлишків генерації також для малих непобутових споживачів зі встановленою потужністю до 50 кВт включно. А також для енергетичних кооперативів та інших споживачів зі встановленою потужністю сонячної електростанції до 500 кВт.

Беззаперечним плюсом даного законопроекту є те, що підприємства зможуть нарешті продавати державі надлишки генерації своїх сонячних електростанцій. На сьогоднішній день сонячні електростанції для підприємств на власне споживання працюють за двома різними сценаріями:

  • обмеження надлишків генерації – коли на підприємстві встановлено однонаправлений лічильник, і кожен кіловат, що вийде в мережу з підприємства через такий лічильник буде обрахований як спожитий. Тож доведеться ще й заплатити за власну генерацію;
  • дарування надлишків генерації ПУПам – коли на підприємстві встановлено двонаправлений лічильник і СЕС працює на повну потужність, але через відсутність законного механізму вироблена електроенергія просто дарується постачальнику універсальних послуг.

Для комерційних споживачів правила Net billing працюватимуть з зовсім іншими цифрами аніж для приватних домогосподарств. Ціна викупу надлишків генерації у комерційних абонентів буде також дорівнювати вартості електроенергії на відповідну годину доби на ринку “на добу наперед“. І тут вже немає ніяких але. Якщо ми порівняємо цю вартість з ринковою ціною електроенергії для юридичних осіб, то побачимо, що ціновий перекіс тут існує в іншу сторону. Так ціна на РДН 2 – 4 грн./кВт*год., а ціна електроенергії для юросіб 5 – 7 грн./кВт*год. 

Отже, маючи сонячну електростанцію на підприємстві для забезпечення власних потреб, ви зможете продавати надлишки її генерації за півціни. Все ж таки досить непогано для вітчизняного бізнесу. Бо наразі абсолютна більшість таких СЕС працюють з штучним обмеженням генерації. При цьому ПУП купивши у вас вашу електроенергію, продасть її сусідньому споживачу вже по ринковій ціні, яка є вдвічі вищою. Непогано, еге ж 😉

Генерація електроенергії в селі а споживання у місті

Проект закону також пропонує дозволити приватним абонентам – фізичним особам, які мають нерухомість у різних населених пунктах перекривати споживання одних об’єктів за рахунок генерації інших. Мова поки що йде саме про приватні домогосподарства, а не про юридичних осіб. Згідно з цим правилом ви можете встановити в селі (де є місце) сонячну електростанцію потужністю, скажімо 30 кВт. Протягом року вона згенерує в мережу 30 – 40 тисяч кіловат*годин. І якщо ви маєте, до прикладу декілька інших квартир чи будинків в межах одного оператора системи розподілу, то ви можете цими кіловатами перекрити споживання таких квартир чи будинків.

Про можливість запровадження такого механізму для закриття потреб комерційних об’єктів, що було б безумовно значно цікавішим для інвесторів, в законопроекті чітко не зазначено. Проте вказано, що цей механізм запроваджується для приватних домогосподарств.

Механізм самовиробництва та активний споживач

Загалом же проект закону починається з введення в обіг нових термінів. Запроваджується поняття активний споживач

– споживач або колективний споживач, який споживає та зберігає електричну енергію, в тому числі – вироблену ним з альтернативних джерел енергії, або продає надлишки виробленої та/або збереженої електричної енергії, або бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом за умови, що ці види діяльності не є професійною та/або господарською діяльністю.

та механізм самовиробництва

– схема підтримки активного споживача, у тому числі енергетичного кооперативу та приватного домогосподарства, за яким відбувається взаєморозрахунок вартості обсягу відпуску електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, в електричну мережу генеруючими установками таких споживачів та їх вартості обсягу споживання електричної енергії з електричної мережі, а також можливість накопичення коштів протягом періоду накопичення у випадку, передбаченому цим Законом.

Нові правила гри на ринку сонячної енергетики. Що у підсумку?

  1. З нового 2023 року можливість нових інвестицій в “зелений” тариф для приватних домогосподарств виключається. Будувати домашні сонячні електростанції для одержання стабільного заробітку на рівні 25% річних в Євро з 2023 року не буде можливості. До кінця цього року така можливість ще є. Всі хто має на даний час, або встигне оформити “зелений” тариф до кінця 2022 року будуть отримувати встановлені на сьогодні виплати до кінця дії закону про “зелений” тариф, тобто до 2030 року.
  2. У приватних домогосподарств буде можливість продавати надлишки своєї генерації по ціні покупки електроенергії для населення. У зв’язку з цим буде сенс будувати домашні сонячні електростанції відповідної потужності, яка забезпечить річну генерацію на рівні річного споживання. Це у свою чергу дозволить відмовитися від споживання газу і перейти повністю на електрозабезпечення будинку.
  3. Підприємствам є сенс будувати сонячні електростанції на власне споживання, по-перше закриваючи частково власні потреби тут і зараз. По-друге продавати надлишки у мережу за півціни, накопичуючи на власному рахунку грошовий дебет. В осінньо-зимовий період року ці кошти будуть використані для оплати придбаної з мережі електроенергії.

Загалом, на нашу думку, запропонований  законопроект значно оздоровить сектор малої сонячної енергетики і дійсно призведе до розвитку розподіленої генерації. 

Якщо ви плануєте будівництво сонячної електростанції для домашнього використання, чи для забезпечення потреб власного бізнесу, звертайтесь в нашу компанію “ІНТЕЛ ІНЖЕНІРІНГ” за безкоштовною  консультацією. Маємо багатий досвід реалізації подібних проектів і радо вам допоможемо!

 


5/5 - Голосів: 2